Fogzás és az illóolajok
Írta: Tyler Hagan, Képesített Aromaterapeuta (Plant Therapy)
Most, hogy megbeszéltük, hogy miképpen tudunk illóolajokat két évnél fiatalabb gyermekeken használni, ideje pár szót ejtenünk azokról a gyakori problémákról, amelyek ebben a korban megjelennek. Gondolkozz el egy perce, hogy mik is lehetnek ezek a problémák. Fogadni mernék, hogy a fogzás előkelő helyen szerepelt a listádon. Amennyiben mégsem volt ott…hmm, szerencsés vagy. Nagyon, nagyon, NAGYON szerencsés. Azoknak, akik keresztülmentek azon, ahogy a gyerekének jönnek a fogai vagy épp most mennek keresztül rajta, ez egy nagy kihívás.
Pár dolog, amit figyelembe kell vennünk!
Mielőtt tovább olvasnád ezt a blog bejegyzést, arra szeretnélek bíztatni, hogy mindenképpen olvasd el az előző bejegyzésünket, ahol megtárgyaltuk, hogy milyen úton-módon lehet az illóolajokat biztonságosan használni a kicsiken. Csak kattints ide.
Ha elolvasod az előző bejegyzésünket, akkor jobban fogod érteni, hogy milyen lépéseket kell tenned. Tudni fogod, hogy mely olajok használata biztonságos, milyen hígítási ráta használata tanácsos és hogy ezeknek az információknak a megismerése miért is hihetetlenül fontos.
Ki szeretném hangsúlyozni annak a fontosságát, hogy csak és kizárólag a KidSafe logóval ellátott illóolajokat használd! Az olyan olajok, mint a Fahéj, Borsmenta és Szegfűszeg használata kisgyermekeken SOHASEM biztonságos, sőt még a valamivel nagyobbacska gyermekeknél is jobban teszed, ha elkerülöd őket.
Kérlek, azt is tartsd észben, hogy nem ajánljuk az illóolajok belső használatát!
Kérlek ne használj hígított vagy hígítatlan illóolajat a kicsik szájának belső felén.

Mit és mikor párologtass?
Beszéljünk arról, hogy mit és mikor párologtass. A párologtatás valóban hatásos lehet, ha fogzással kapcsolatos helyzetbe kerülünk? Teljes mértékben – mitöbb, többet is segíthet, mint ahogy gondolnád!
Valami, ami a fogzás velejárója az a hiszti. A kicsi sír és a szülő sem áll messze tőle. Ez nem a legkellemesebb dolog a világon. Ilyenkor siethet segítségünkre a párologtatás. Amikor te is és a pici a végső kipurcanás határán vagytok, próbálj meg egy nyugtató hatású olajat 10-15 percig párologtatni.
Ezekben az érzelmi turbulenciákkal teli időszakokban én leginkább a Bergamott, Levendula, Atlaszcédrus vagy a Vetiver olajokat szeretem használni. Ha annyira le vagy fáradva, hogy már nincs kedved különböző olajokat összekeverni, amit aztán bele tudsz önteni a párologtatóba, akkor egyszerűen válassz egy előre elkészített keveréket, amit egyből tudsz párologtatni, mint például a Calming the Child (Nyugodt gyermek). Egy rövidke kis párologtatás sokat tud abban segíteni, hogy mindenki jobban érezze magát és kicsit megnyugodjon.

Mit és mikor alkalmazz?
Most, hogy megbeszéltük, hogy mit és mikor párologtass, beszélgessünk arról, hogy mit és hogyan alkalmazzunk helyileg. Ha már kipróbáltad az összes drágábbnál drágább segédeszközt, fagyasztott gyümölcsöt, sőt még a savanyúuborkát is és semmi sem működött, akkor most mit tehetsz? Az illóolajok nyújthatnak segítséget? Bizony ám! De először az illóolajoknál valami gyengédebbet ajánlunk.
Az egyik nagyszerű barátunk, a Római Kamilla aromavíz, mely kitűnő segítséget nyújt abban, hogy a kicsi le tudjon nyugodni és kényelmesebben érezze magát. Annyit kell tenned, hogy egy felmelegített kendőt meleg kamillás aromavízbe beáztatsz és nagyon finoman bekened a kicsi ínyét ezzel a kendővel. A kicsit nagyobb gyerekek akár rágókaként is használhatják ezt a kendőt, de mindig csak felügyelet mellett. Ha már kipróbáltad a gyengédebb opciókat (párologtatás, kamillás aromavíz), de a probléma még mindig fennáll, akkor megpróbálkozhatsz az illóolajokkal.
A Római Kamilla és/vagy a Levendula biztonságos, és gyengéd olajok, amik segítő kezet nyújthatnak ebben a nem éppen könnyű időszakban. A használatuk is egyszerű: csak hígítsd fel a Római Kamillát és a Levendulát, vagy keverd össze a kettőt és utána hígítsd fel egy gyengéd hordozóolajban, mint például a Jojoba olaj. Mindenképpen figyel arra, hogy a kicsiknek megfelelő arányban hígíts! Íme a hígítási arányok a különböző korcsoportoknak:
- 0-3 hónapos gyermekeknél egy alacsony 0.1%-os hígítási rátával dolgozz, vagy 1 csepp illóolajat keverj el 30 ml hordozóolajban
- 3-24 hónapos gyermekeknél egy alacsony 0.25%-os hígítási rátával dolgozz, vagy 2 csepp illóolajat keverj el 30 ml hordozóolajban
Amikor összekeverted és felhígítottad az olajokat, akkor körültekintően kend be vele a kicsi álkapcsát kívülről. A száj belső felén semmiképpen ne alkalmazz illóolajokat és figyelj arra, hogy ne vigyél fel túl sokat a keverékből. Csak egy ici-picire van szükséged. Ha ezt a módszert választod, akkor napi pár alkalommal kenhetsz, ahogy annak szükségét érzed.
Iratkozz fel
Hírlevelünkre!
Így nem maradsz le semmiről!
0 hozzászólás